Počet výsledků: 46

Otevřít filtraci

Revize děložní dutiny je jednou z několika metod provedení kyretáže („výškrabu“ dělohy). Provádí se nejčastěji po prodělaném potratu, v některých případech i po porodu. Jedná se o „výškrab“ zbytků tkáně po těhotenství. Zákrok se provádí v celkové anestezii, nástroje se do děložní dutiny zavádějí skrze pochvu. Po roztažení (dilataci) děložního hrdla je obsah děložní dutiny odstraněn pomocí kyrety. Celý zákrok trvá přibližně 10–15 minut. Viz také děložní dutina, kyretáž.

Děložní dutina (lat. cavitas uteri) je vnitřek dělohy. Děložní dutina má tvar trojúhelníku, jehož základnu (nejširší část) tvoří děložní dno (to je navzdory svému názvu umístěno v horní části dělohy), ve vrcholech jsou napojeny vejcovody; protilehlý vrchol tvoří vnitřní děložní branka. Pokud žena zrovna není těhotná, děložní dutina tvoří trojúhelníkovou štěrbinu, neboť děloha je zploštělá. Obrázek: Děloha, děložní hrdlo a část pochvy – schematický nákres. (Zdroj: By Henry Vandyke Carter - Henry Gray (1918) Anatomy of the Human Body, Bartleby.com: Gray's Anatomy, Plate 1167. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1420450)

Pleurální dutina, pohrudniční dutina neboli pleurální prostor je uzavřený prostor obklopující plíce. Tento úzký prostor je vyplněn tekutinou a ohraničen dvěma kluzkými membránami (blánami), odborně označovanými jako parietální pleura a viscerální pleura. Za normálních okolností po sobě tyto membrány hladce kloužou a umožňují rozpínání plic v hrudníku (a tím i dýchání). Při poranění hrudníku může vzniknout pneumotorax.

Hrudní dutina je tělní dutina, ve které jsou uloženy zejména plíce a srdce; dále skrze ni procházejí některé další důležité tělní struktury (např. jícen, velké krevní cévy apod.). Hrudní dutina je ze stran obklopena žebry a svaly stěny hrudníku, její dolní hranice je vymezena bránicí.

Srdeční dutiny je souhrnné označení pro levou síň, levou komoru, pravou síň a pravou komoru.

Paranazální dutiny je odborný název pro vedlejší nosní dutiny.

Pánevní dutina je tělní dutina umístěná těsně pod břišní dutinou. V pánevní dutině jsou uloženy zejména močový měchýř, některé pohlavní orgány a konečník. Viz také pánev.

Pohrudniční dutina je jiný název pro pleurální dutinu.

Dřeňová dutina (lat. cavitas medullaris) je přirozeně se vyskytující dutina ve středové části kosti. V dřeňové dutině je uložena červená kostní dřeň a/nebo žlutá kostní dřeň. V případě dlouhých kostí se dřeňová dutina nachází v oblasti diafýzy. Viz také kostní dřeň, dřeňová dutina zubu.

Dřeňová dutina má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: dřeňová dutina kosti, dřeňová dutina zubu.

Zobrazeno 1 až 10 z 46

Počet výsledků